Milyarder ElonMusk Twitinden sonra Bitcoin Fiyatları Düştü

Milyarder ElonMusk, Twitter’da elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın çevre sorunları nedeniyle dijital para birimi Bitcoin’de ödeme kabul etmeyi bırakacağını duyurdu.

Musk, Twitter’da “Bitcoinişlemleri ve madenciliği için kullanılan çevreye zararlı yakıtların, özellikle de tüm yakıtların en büyük yayıcısı olan kömürün artan kullanımından endişe duyuyoruz” dedi.

Dijital para borsası Coinbase’den alınan verilere göre, dünyanın en büyük piyasa değerine sahip kripto para birimi Bitcoin, Musk’ıntweet’i yayınlamasının ardından yaklaşık %8 değer kaybetti.

Musk, “Dijital para birimi birçok açıdan iyi bir fikir ve umut verici dahada ilerleyeceğine inanıyoruz, fakat bunun temiz çevreye büyük bir maliyeti olmamalı” diye yazdı.

Tesla ve SpaceX patronu dijital para birimlerinin ateşli destekçisi ve bu yıl özellikle Bitcoin ve Dogecoin ile bu pazar için büyük heyecan yarattı.

Ocak ayında Musk, tweetindekripto paraya isim verdiğinde Bitcoin fiyatı fırlamıştı. Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını ve insanların bu parayı Tesla arabaları satın almak için kullanabileceğini açıklamasının ardından fiyat keskin bir şekilde yükselmeye devam etti.

Bitcoin fiyatı yeni seviyelere yükselmeye devam ederken, çevre aktivistleriBitcoin madenciliği için kullanılan önemli miktarda yakıt konusunda uyarıyor. Bunun nedeni, bu işlemin Bitcoin işlemlerini doğrulamak için çok güçlü bilgisayarların kullanılmasını gerektirmesidir.

Cambridge Üniversitesi’nin tahminlerine göre, Bitcoin madenciliği her yıl tüm Arjantin ülkesi kadar elektrik kullanıyor. Çin, küresel Bitcoin madenciliğinin %65’ini oluşturuyor.

Bu karbon ayak izi, Musk’ın temiz enerji savunuculuğuna aykırı. Ancak Bitcoin’den vazgeçmedi.

12 Mayıs’ta yayınlanan bir tweet’te, Tesla’nın herhangi bir Bitcoin satmayacağını ve Tesla’nın bu para birimini “Bitcoin madenciliği daha çevre dostu hale geldiğinde” işlemler için kullanmak niyetinde olduğunu söyledi.

Musk ayrıca Tesla’nın düşük enerjili dijital para birimleri aradığını söyledi.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.