DogeCoin Ateşi Ne zaman Soğuyacak

ElonMusk, Dogecoin ile ilgili ilk tweetleri attığında, yatırımcıların bu konuda çıldırmasını kimse beklemiyordu. CoinMarketCap’e göre, bir noktada Dogecoin’e nakit akışı 69 milyar dolara ulaştı ve XRP’yi geçerek piyasa değerine göre dördüncü en büyük kripto para birimi oldu.

Şu anda, Dogecoin hala 0,28 dolar civarında istikrarlı bir şekilde işlem görüyor, ancak ElonMusktweet atmadığı sürece yatırımcı bulmakta zorlanıyor.

Gerçekten de, 100 milyar orijinal Dogecoin jetonunun büyük bir rezervi şu anda sınırlı sayıda cüzdanda bulunuyor. Bu arada, ElonMusk, bu yılın başlarından beri defalarca Dogecoin’i ima ederek sanal para biriminin yeni zirveler yapmaya devam etmesine neden oldu.

Bu, Dogecoin’inElonMusk ve kullanıcıların piyasayı sonsuza kadar manipüle etme hedefi haline geleceği anlamına gelmiyor. Sınırsız rezerv ve 129 milyar VND dolaşım ile Dogecoin’in 0,2 dolar değerinde olması, sanal para biriminin spekülasyon yapmaktan başka bir faydası olmadığı için son derece sıra dışı. Blockchain yok, teknoloji yok, arkasında hiçbir şey yok.

Bu nedenle, Dogecoin veya diğer herhangi bir altcoin ile sörf yapmak için dalga arayan yatırımcılar kendi tasarruflarını riske atıyorlar. Kaldıraçla birleştirilmiş marj veya vadeli işlem sözleşmeleri ise, yatırımcıların bir anda hesaplarını yakmalarına neden olabilecek kırmızı ve siyah bir bahisten başka bir şey değildir.

Kripto piyasasına para akışı sonsuz olamaz ve Dogecoin de olamaz. Yatırımcılar Dogecoin’in anlamsızlığını anladıklarında, ElonMusk, Mark Cuban veya diğer milyarderlerin kontrolü olmadan yavaş yavaş terk edecekler. Kazananın ve kaybedenin olmadığı sıfır toplamlı bir oyunda yatırımcıların parası biter.

Bu süreç Dogecoin ile 70 milyar dolardan sadece 34 milyar dolara yavaş yavaş gerçekleşiyor. Son 24 saatteki işlem hacmi, 69 milyar USD’lik nakit akışının aktığı zamana göre sadece 7 milyar USD idi.

Bu, Dogecoin’de sörf yapmaktan uzun vadeli beklemeye geçen en iyi ikili işlemleri yansıtıyor. Ancak sonsuz rezerv ve her yıl 5 milyardan fazla yeni doğan Dogecoin’denzengin olma hayali çok anlamsız olacaktır.

Bununla birlikte, Dogecoin çılgınlığının, Covid-19 küresel olarak düzensiz kaldığında soğuması ve geri dönmesi muhtemeldir. Çünkü o sıralarda insanların atıl nakit akışı kripto para piyasasına daha fazla akma eğilimi gösteriyor, ancak Dogecoin gibi ağızdan ağza sanal para birimleri en çok dikkat çeken şey haline gelebilir.

Bitcoin’in dibe vurduğu ve piyasaların çökmesine neden olduğu en kötü durum senaryosunda, Dogecoin gibi çimenli paralar kaçınılmaz olarak aynı kaderi yaşayacaktır.

Bitcoin şu anda 36.816 dolarlık zirveden sadece %21 aşağıda, ancak Dogecoin 19 Nisan’daki 0,41 dolarlık zirvesinden yaklaşık %50 düştü. Bu, Dogecoin ateşinin soğumaya başladığını gösteriyor.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.