Bitcoin Madencilerinin Bazıları Kripto Parayı Bıraktı

Kripto para piyasasından alınan verilere göre, Bitcoin blok zincirini doğrulamak için bilgisayar işleten ‘madencilerin’ cüzdanlarındaki Bitcoin sayısı geçen hafta düştü.

Özellikle madencilerin cüzdanlarından diğer cüzdanlara 5.500 Bitcoin aktarıldı. Mevcut oranlarda, bu Bitcoin miktarı, bir haftada çıkarılan tüm Bitcoin’lere eşdeğerdir.

Analist Thaddeus Ong, “Madencilerin elindeki toplam Bitcoin’in yalnızca %1’ini oluşturuyorlar. Belki de madencilik havuzunu Çin’den başka bir yere taşımak için Bitcoin’i para için satıyorlar” dedi.

Mayıs ayının sonunda, Çinli yetkililer Bitcoin madenciliği ve ticareti üzerinde sıkı kontroller olduğunu duyurdu. Bu bilgi anında dünyanın en kalabalık ülkesinden kaçan Bitcoin madencilerinin bir “dalgasını” yarattı.

ABD merkezli kripto para madenciliği ekipmanı borsası Kaboomracks'ın CEO'su Robert Van Kirk'e göre, Çinli madenciler kendi makinelerinin duyurusuna rağmen çılgınca makinelerini satıyorlar. 

Kullanılmış Bitcoin madencilik teçhizatları ucuza, hatta normalden %40’a kadar daha düşük fiyata satılıyor. Birkaç gün önce Çinli üretici Canaan, ekskavatör fiyatlarının Mayıs ayının başından bu yana yaklaşık %20-30 oranında düştüğünü açıkladı.

Çin hükümeti tarafından 21 Mayıs’ta yapılan duyurudan saatler sonra, kripto para ticaret şirketi Luxor Tech’in (ABD) Başkan Yardımcısı Alex Brammer, madenciler tarafından eleştirilmeye başlandı.

Alex Brammer, “Kuzey Amerika’nın her yerinde madencileri bulmak isteyen çok büyük madencilerden çok sayıda telefon geldi” dedi. ’14 günde 20.000 makine tutabilir misiniz’ gibi sorular alıyoruz.

Brammer, önümüzdeki 1-3 ay içinde bir dizi kripto para madenciliği havuzunun Çin’den tahliye edileceğini tahmin ediyor.

Glassnode’un geçtiğimiz hafta Bitcoin metriklerine ilişkin analizi de bazı olumsuz sinyaller gösteriyor. Son 2 haftada işlem gören Bitcoin’in toplam değeri, 43 milyar USD’den günde sadece 15 milyar USD’ye %65 oranında düştü. Metrik firmasına göre, bu, Bitcoin’in 2018’in başlarındaki ani devalüasyonundan bu yana en sert düşüş. O zaman, işlem değeri üç ayda %80 düştü.

Bitcoin’e benzer şekilde, Ethereum işlem değeri de son 2 haftada %60 düştü. Geçmiş tarihlerdeki 2018’de bu kripto para biriminin işlem değeri %95 düştü. Glassnode , ileride ne olduğunu analiz etmenin daha fazla zaman alacağını düşünüyor.

8 Haziran (Türkiye Saati) Coin Desk verilerine göre , Bitcoin fiyatı 32.449 $’a kadar düştü ve ardından bir önceki güne göre %9.56 düşüşle 32.989 $’a hafifçe yükseldi. Düşüş, Bitcoin’in piyasa değerinin 617 milyar dolara düşmesine neden oldu.

Tesla CEO’su Elon Musk, elektrikli otomobil şirketinin çevresel sorunlar nedeniyle Bitcoin ödemelerini kabul etmeyi bırakacağını açıkladıktan sonra Bitcoin ve diğer kripto para birimleri düşmeye başladı. Bitcoin fiyatıHaziran ayı dibi, 13 Haziran’da belirlenen 32.000 $’ı aşmıştır.

Son zamanlarda milyarder Musk, #Bitcoin hashtag'i ve kırık bir kalp emojisi ile tweet attıktan sonra kripto para piyasasını sallamaya devam etti.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.